Ti ezt pénzé´csináljátok....

hk küldte be 2013. 05. 18 időpontban

Nonprofit szervezet: azt jelenti, hogy létrejöttének és működésének célja nem a profitszerzés, hanem valalmi más. A mi esetünkben a jogi formából adódóan az is definiálva van, hogy milyen célra jöhet létre egy n.o.: társadalmilag hasznos (közhasznú) szolgáltatások céljából (všeobecne prospešné služby). A profitszerzés tehát nem lehet cél, ám lehet kiegészítő tevékenység a vállalkozás, aminek pedig a fő célja a profitszerzés.Ennyit a jogi forma és azzal kapcsolatos kötelezettségek és lehetőségek témakörében.

Miért vetődik fel pénz mint téma? Miért írok róla a szervezet hivatalos képviselőjeként blogbejegyzést a széles nyilvánosságnak? Mert számtalanszor találkozom a kérdéssel: a nonprofit szervezetnek akkor honnan van bevétele? akkor Ti pénzért csináljátok? á, ebből nem lehet megélni... no, persze, Ti más pénzéből akartok megélni...

1. egy nonprofit szervezet nem azért jön létre, mert a tagoknak épp nincs jobb dolga és szeretnének eljárogatni valahova: ez jellemző tud lenni a polgári társulásokra, de azoknak is egy jelentős része a tagok szórakoztatásán túlmutató célokért is küzd. Egy nonprofit szervezet alapítói érzékelnek egy társadalmi problémát, a TANDEM esetében szlovákia lakossága tudatosságának alacsony szintje és az ebből fakadó elsősorban értékdevalváció, identitásvesztés és munkanélküliség problémái. 

2. egy nonprofit szervezet nem az állam dolgát akarja elvégezni. A nonprofit szervezet létrehozói olyanok, akik elfogadják és hisznek abban, hogy demokratikus jogállamban élünk, ahol minden egyes egyén számára adottak a lehetőségek sorsának alakítására és a választás lehetőségére. A civil szektor egyik szerepe, hogy a társdalmilag fontos, ám vállalkozásként működésképtelen ügyekben feloldja az állami monopóliumot. A civil szektor szerves mozgatórugója kell hogy legyen a társadalomnak. 

3. egy nonprofit szervezetben nem lehet főállásban dolgozni, "kérem szépen, ügye Ön nem ebből akar megélni?", ez mégiscsak etikátlan?! A szabadidőben és nem professzionálisan végzett munkát hobbinak szokás nevezni, a pusztán ilyen munkán alapuló szervezetek nevét ki lehet egészíteni a nonprofi névvel is. 

A TANDEM megalapítása után három évvel érkeztünk el ahhoz a fordulóponthoz, hogy belássuk vagy végezzük tovább hobbiként a tandemes tevékenységünket, vagy professzionálisan vesszük kézbe a szervezet működését. Az utóbbi mellett döntöttünk. Ugyanekkor üzleti tervet is készítettünk. Elsőre furcsa volt számunkra ez a megnevezés: hogy áll össze az üzleti terv és a nonprofitság? Aztán megértettem, hogy az üzleti terv egy eszköz, amelynek segítségével tervezhetővé teszem a működésemet, segít átgondolni azt, hogy miért tevékenykedem? hogyan teszem azt? és mit szolgáltatok? Mindezt a számok tükrében is, hogy fenntartható szervezetként tudjunk működni.

Csoportvezetői, tréneri munkám során többször találkozom a szlovákiai magyar civil szektorban dolgozó önkéntesekkel vagy profikkal. És úgy látom, hogy ez mindenhol tabu. Kényelmetlen arról beszélni, hogy mi a jót pénzért csináljuk. Pedig a pék is pénzért árulja a jó kiflit, az autószerelő is pénzért cseréli ki a jó gumikat, a tanár is pénzért tanítja a jó diákokat, az orvos is pénzért gyógyítja a jó betegeket. A civil forradalmár is pénzért dolgozik. Ezt vagy elfogadjuk, tiszteletben tartjuk, vagy a szlovákiai magyar civil szektor megmarad egy nonprofi szektornak, egy nonprofi mozgatórugó. Nonprofi munkától meg senki se várja azt, hogy képes lesz megküzdeni az értékdevalvációval, az identitásvesztéssel, a munkanélküliséggel vagy a bármi más társadalmi problémával. 

Szükség van önkéntes munkára: a tandemben dolgozó összes képző, szervezeti munkatárs jelentős önkéntes munkát is végez, illetve vannak programok, ahol külső önkénteseket kapcsolunk be. És éppügy szükség van professzionális, tisztességesen megfizetett munkára is menedzsment területeken és szakmai munka területén egyaránt. Szerintem egy civil szervezet vezetőjének csak ezt az álláspontot érdemes képviselni, ha missziója elérését komolyan gondolja.