2025. 06. 01

Virtuális Intim Zóna

Az internetbiztonsági témával és néhány szervezetfejlesztési célunkkal, 2024 május elején egy izgalmas egyéves folyamatba léptünk be a Pontis Alapítvány Akcelerátor programja által.

Projektünk címe: Virtuális Intim Zóna
A projekt azonosítószáma: 101091634
Megvalósítási időszak: 2024. július 1. – 2025. május 31.

Összefoglaló és szakmai tartalom

2024 elején fogalmazódott meg az az ötlet, hogy a Mesterségem CíMERRE? elnevezésű, egész napos pályaorientációs programunk mintájára egy hasonlóan színes és lendületes, internetbiztonsági programot is kidolgozhatnánk, hiszen láttuk, észleltük mindenfelől, mennyire erősen jelen van ez a téma a fiatalok és a fiatalokkal foglalkozók életében. 

Annak köszönhetően, hogy ezzel a témával és még néhány szervezetfejlesztési célunkkal bekerültünk a Pontis Alapítvány Akcelerátor programjába, az ötlet sokkal több lett, mint egyszerű programfejlesztés: egy intenzív és szemléletformáló, egyéves folyamatba léptünk be 2024 május elején. A projekt a Virtuális Intim Zóna nevet viseli.  A következő nagyon fontos mérföldköveket értünk el közösen: 

  • Kidolgoztunk egy internetbiztonsági trénerképző programot, amelyet a Képzői Körünk munkatársai és hozzájuk csatlakozó önkénteseink el is végeztek 2024 októberében. 
  • Kialakítottuk és leteszteltük a Virtuális Intim Zóna minifesztivál egyes játékait és foglalkozásait: egy félnapos, önismereti alapú kiscsoportos foglalkozást, a Virtuális Védelmezők cybersecurity társasjátékot. Megalkottuk továbbá a TANDEMGRAM névre hallgató online álhír-kvízt, létrejött a Segíthetek?! stand.
  • Elkészültek a kreatív stand gyakorlatai, valamint megosztották tapasztalataikat, tanácsaikat a témához illő Élő Könyvtárunk első megszólított könyveit. 
  • Megvalósítottunk két tesztrendezvényt, közel húsz fős stábbal, több mint 150 résztvevővel, együttműködve a Vekker Műhellyel és a Fókusz diákszínpaddal – Komáromban és Rimaszombatban. 
  • Kiviteleztünk két diákönkormányzatoknak szóló hétvégét, ahol mélyebben és részletesebben merülhettek el a résztvevők az internetbiztonságot érintő témák sokaságában. 
  • Elkészült a téma fontosságát hangsúlyozó, szülőknek és felnőtteknek szóló kisvideónk, amely művészi igényességgel mutat rá a megelőzés lehetőségeire. Szívből reméljük, hogy sokakban ébreszt majd tettrekészséget és felelősségvállalást.
  • Elkészítettük a trénereknek és ijfúságsegítőknek szóló módszertani anyagainkat, amelyek segítségével maguk is kialakíthatnak fiataloknak szóló tematikus alkalmakat, beszélgetéseket. 
Image

Mindeközben a fejlesztő munkát két másik szinten is folytattuk, hiszen a Pontis Alapítvány támogatásának fókuszában igazából az állt, hogy mi, mint szervezet is tudjunk szintet lépni a tőlük kapott támogatás által. Több ízben vettünk részt tanulságos workshopokon, ahol láttuk és hallottuk a velünk együtt tanuló szervezetek dilemmáit és végigkísérhettük egymást a fejlesztő munkában. Kaptunk két mentort, akikkel személyes és online konzultációk alkalmával a társadalmi hatásméréssel kapcsolatos eszközeinken és a fundraising tevékenységünk fejlesztésén dolgozhattunk.

Image

A társadalmi hatásunkról szóló diskurzus nagy értéket teremtett és segített abban, hogy újrafogalmaztuk a missziónkat. Az egyes stakeholder csoportokra bontva végignézhettük, hogy milyen közép- és rövid távú célokban gondolkodunk. Hasonlóan nagy kihívás volt számunkra az is, hogy megtanuljunk a lehetséges támogatóink fejével gondolkodni, és megfogalmazni azt, hogy az ő mércéjük szempontjából mi a munkánk jelentősége, értéke. Hálásak vagyunk mindkét mentorunknak, Zuzana Suchovának és Méhes Áronnak azért, hogy odaadóan és időnként konfrontatívan támogattak minket ebben a munkában. Ahogyan az egész Pontis csapatnak is hálásak vagyunk azért, hogy mindig megoldásorientáltan, nyitottan és igazi fejlesztő attitűddel álltak hozzánk, adták át tudásuk legjavát minden szervezetnek, aki a programban részt vett. 

Image

Virtuális Intim Zóna Minifesztivál beszámolók:

Itt vagy? - a téma fontosságát hangsúlyozó, szülőknek és felnőtteknek szóló kisfilm itt megtekinthető:

A trénereknek és ijfúságsegítőknek szóló MÓDSZERTANI KÉZIKÖNYV az alábbi linkeken érhető el magyar, szlovák és angol nyelven:

VIZ Módszertani Kézikönyv (HU):

 

VIZ Módszertani Kézikönyv (SK):

 

VIZ Módszertani Kézikönyv (EN):

 


 


 

 

Image