Fló, a sztereotípiaromboló

gj küldte be 2013. 08. 11 időpontban

 Afrika egy szegény kontinens.

Etiópia Afrikában van. Tehát Etiópia is egy szegény ország.

Vagyis az etiópiaiak is szegények. Az emberek szalmakunyhókban élnek. Nem ismerik az internetet. Gyakran éheznek és kétszer is meggondolják mikor vágják le a család egyetlen kecskéjét. Nincs tiszta ivóvíz.A betegségek gyorsan terjednek és a legtöbben belehalnak egy egyszerű tüdőgyulladásba mert nincs az országban elég antibiotikum; se orvos vagy ápoló.

Turisták nem járnak Etiópiába.

Szakgyakorlatot legfeljebb „missziós szakterületből“ lehet végezni.  

A helyiek csak ritkán isznak kávét, mert a megtermelt koffeindús terméket  mind exportálják, hogy valahogyan fenntartsák és élhető legyen az ország gazdasága.

Alig egy hónapja ezek a sztereotípiák éltek bennem Afrikával kapcsolatban. Mindaddig míg életem első kanapészörfösét be nem fogadtam. Florian - Fló - Németországból érkezett Pozsonyba. Gyermekgondozóként dolgozik Berlinben egy kis árvaházban. Tavaly a kötelező szakgyakorlatát Etiópiában töltötte és azóta kirándulni is visszatért. És igen, ott is kanapészörfözött.  Az ő elmondása szerint a fentebb leírt elképzeléseim eléggé meredekek és valótlanok. Bár a mutatók szerint Etiópia az egyik legszegényebb afrikai ország, nincs nagyobb különbség szegény és gazdag között mint akármelyik közép-európia városban. És a városok látképe is hasonlít az európaiakra – vagyis nem feltétlenül szalmakunyhóban él mindenki, hanem rendes kő-, és téglaházakban. Az út is betonozott, és az internet sem újdonság.  Hacsak nem követik egymást a természeti katasztrófák az ország lakossága viszonylagos jólétben él. Az ország kultúrája pedig mérhetetlenül gazdag; a természeti és tórténelmi kincsek felbecsülhetetlenek. A kávéból pedig egyenesen elege lett a 2 hónapos tartózkodása végére. De megintcsak nem szeretnék általánosítani...

Érdekes volt magam szembetalálni a tévhiteimmel. Tanult és világjárta nő létemre nem is értettem miért gondoltam ezeket Afrikáról. Továbbgondolva a kérdést rengeteg más tévhit is eszembe jutott; mindennapi apróságok. Hogy minden kalauz morcos. Minden pozsonyi buszsofőr tapintatlan. Hogy a britek hangos részegek, a hollandok felelőtlenek, a spanyolok macsók, a munka szükséges elviselendő rossz.

Az elmúlt hónapban a fentebb említettek mindegyike megcáfoltatott.

Minek korlátozni magunkat általánosításokkal és téves elképzelésekkel?